Szép dolog az elhatározás a külföldi munkavállalásról és persze az a szerencsésebb (és egyúttal ritkább) helyzet, amikor az ember a biztosra megy ki, azaz munkahely és valamilyen lakáslehetőség várja. De nem mindig van ez így.
Kicsit körbekérdeztünk, hogy mégis, mekkora az az összeg, amivel már többé-kevésbé biztosan el lehet indulni, ami ad annyi hátteret, hogy ne nagyon kerüljünk kezelhetetlen bajba.
Mondjátok el a véleményetek - akár itt, a blogon a kommentek között, akár e-mailben - és írjátok meg a saját történetetek, problémáitokat az utrakelo@gmail.com címre, vagy gyertek a Facebookra és szóljatok hozzá ott!
Szóval a tervezésnek nagyon fontos szerepe van, mert nyilván senki sem szeretne egy amúgy is újdonságokkal és bizonytalansággal teli helyzetben kellemetlen meglepetésekkel szembesülni (egyébként valószínűleg úgy is fog), és sokat segíthet, ha legalább az anyagi biztonságunk többé-kevésbé megvan.
Egy dologgal fontos tisztában lenni: az első időszak kegyetlenül nehéz, az ember új kulturális közegbe kerül, nem az anyanyelvén kommunikál, ismeretlen hatások érik, akár évekig is eltarthat, mire sikerül valóban beilleszkedni.
Sokat segíthet, ha megpróbálunk előre kapcsolatokat kiépíteni, különböző fórumokra, levelezőlistákra felkerülni, belépni – egyfelől ez sokat segíthet a kinti viszonyok megismerésében, a felkészülésben, másrészt pedig ha ne adj' isten valami baj van, mégis csak lehet valami elképzelésünk, hogy kihez forduljunk.
Vegyük például Ausztriát! Ami a piszkos anyagiakat illeti, egy szoba havonta 200-300 euró, de le kell tenni minimum két havi kauciót és nem árt, ha nem egyhavi pénz van nálunk, szóval csak a lakhatásra bátran számolhatunk 1000 eurót.
Természetesen kell mobiltelefon is, nyilván feltöltős. Ha nincs fix állásunk, amikor kimegyünk, akkor muszáj lesz elég sokat telefonálgatni is, itt lehet havi 20 euróval számolni. Ugyanígy szükségünk van internetre is (nem árt, ha van laptopunk), célszerű, ha a bérelt szobához jár a net, de ha nem, akkor is elég sok helyen van ingyen wifi, ami kihasználható.
Közlekedni is kell, Bécsben egy havi bérlet 55 euró, ha elfogadjuk, hogy legalább három hónapra való pénz legyen nálunk, akkor ez 165 euró.
Nem árt, ha eszünk is valamit (…), és ez az a pont, ami elég nehezen kalkulálható, hiszen mindenkinek mások az igényei, mind a mennyiséget, mind a minőséget illetően. Aligha tévedünk nagyot, ha napi 10 euróval számolunk – ez egy akkora összeg, amiből kaviárt nem veszünk, de éheznünk sem kell. Ez ugye havi szinten 300 euró.
Természetesen kell tartalékot is vinni, a tapasztalat az, hogy pár száz euró szükséges – ha mondjuk 4-500 euróval számolunk, az már ad egy kis hátteret.
Mindent összevetve, azt mondhatjuk, hogy ha megvan az elhatározás, akkor már csak azt a kb. 3000 eurót kell összeszedni, ami megadja a minimálisan szükséges biztonságot, mert éhen halni senki sem szeretne. Persze ez az összeg sem garancia semmire, de legalább csökkenti talán valamelyest a ránk nehezedő nyomást.
Ha van saját tapasztalatotok, vagy véleményetek a témában, várjuk a hozzászólásokat!
Utolsó kommentek